środa, 28 czerwca 2017

Chleb codzienny z ziarnami na krupczatce



Dziś częstuję Was pysznym chlebem, który zawsze się udaje.
Do jego wypieku użyłam mąki krupczatki od Młyny Stoisław.
Idealnie się do niego nadaje. Chleb długo utrzymuje świeżość, ma idealną strukturę
i jeśli dołożycie swoich ulubionych nasion/ziaren będzie, to Wasz ulubiony chleb.

Składniki:

25g świeże drożdże
0,5litra ciepłej ale nie gorącej wody
1 łyżka oleju
1 łyżka cukru
2 małe łyżeczki soli
0,5szklanki otręby owsiane Młyny Stoisław + do obsypania foremki
Dodatkowo: po 3 łyżki siemię lniane, pestki dyni, pestki słonecznika, sezamu wg
uznania.

Przygotowanie:

Mąkę, otręby, nasiona oraz sól wsypać do miski. W osobnym naczyniu w ciepłej wodzie z dodatkiem cukru rozprowadzić drożdże. Połączyć z suchymi składnikami, chwilę wyrabiać do dokładnego połączenia składników i aby ciasto nieco napowietrzyć.
Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 1 godzinę.
W między czasie przygotować foremkę, posmarować olejem i obsypać otrębami.
Po wymaganym czasie ciasto na chleb przełożyć do foremki, odstawić jeszcze na 20 minut. W tym czasie włączyć piekarnik i nagrzać do 190stopni. Wstawić chleb do nagrzanego piekarnika i piec 50minut. Kroić chleb po wystudzeniu.






poniedziałek, 26 czerwca 2017

3bit, ciasto bez pieczenia




Rodzina jest dla mnie najważniejsza więc gdy przygotowuję potrawy lub piekę ciasta dla moich bliskich zawsze staram się używać  sprawdzonych i dobrych produktów.
I tak jest i tym razem.
Do ciasta, które przygotowałam do pysznej masy budyniowej, którą przełożone jest ciasto użyłam mąki pszennej od Młyny Stoisław, który posiada  naprawdę bogatą ofertę .
Ciasto jest proste w przygotowaniu i gdyby nie czas chłodzenia , to byłoby jednym z najszybszych ciast jakie do tej pory robiłam. Kremowe, przełożone masą krówkową oraz budyniową i herbatnikami a dla przełamania słodkości  dodałam domowy dżem z czarnej porzeczki.

Składniki:

400g herbatników(dużych) typu petit beurre
1 puszka masy krówkowej u mnie pół na pół krówkowa i czekoladowa (500g)
400g śmietany kremówki 36%
1 śmietan-fix
1 tabliczka gorzkiej czekolady 100g
1 łyżki cukru pudru
Dodatkowo: domowy dżem z czarnej porzeczki

Masa budyniowa:

500 ml mleka
3 żółtka
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej Młyny Stoisław
3/4 kostki miękkiego masła

Przygotowanie:

W szklance zimnego mleka rozprowadzić obie mąki+ żółtka. Resztę mleka zagotować. Do gotującego się mleka wlać przygotowany budyń mieszając zagotować. Wystudzić. Masło dokładnie utrzeć mikserem na gładki krem dodając porcjami zimny budyń.

Przygotowanie:

Blaszkę o wymiarach 24x30cm wyłożyć folią spożywczą/stretch. Na niej wyłożyć pierwszą warstwę herbatników. Na nich rozsmarować masę krówkową. Jeśli byłaby zbyt zwarta można wstawić puszkę na kilka minut do garneczka z gorącą wodą. Na masę ułożyć drugą warstwę herbatników, na której rozsmarować dżem z czarnej porzeczki a nim wyłożyć przygotowaną wcześniej masę budyniową. I znów kolejna warstwa herbatników. Ostatnią warstwą, na samej górze jest ubita śmietana z łyżką cukru pudru z dodatkiem śmietan-fixu. 
Do dekoracji ciasta posypać potartą gorzką czekoladą. 
Ciasto przed podaniem schłodzić najlepiej przez całą noc wtedy masy będą bardziej zwarte a herbatniki dadzą łatwo się pokroić.





Współpraca - Młyny Stoisław

  Zapiekanka z kaszy perłowej z mięsem i warzywami

 Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami

Chleb codzienny z nasionami na krupczatce

 3bit, ciasto bez pieczenia

piątek, 16 czerwca 2017

Kalarepa na ciepło z bułką tartą




Bardzo smaczny dodatek do obiadu na ciepło. W ten sam sposób możemy przygotować również młodą kapustę. Ugotowaną przekroić na ćwiartki i podać polaną bułką tartą.

Składniki:

Kilka kalarep
Masło
Bułka tarta
Sól, cukier do smaku
Opcjonalnie: koperek

Przygotowanie:

Kalarepę pozbawić liści, obrać i przekroić na połówki. Można również pokroić kalarepę w grubsze plastry. Ugotować w lekko osolonej wodzie z dodatkiem cukru, do smaku. Pod koniec gotowania na patelni rozpuścić masło i wsypać bułkę tartą zrumienić na złoty kolor. Ugotowaną kalarepę wyłożyć na półmisek polać przyrumienioną bułką i obficie posypać drobno pokrojonym koperkiem.


czwartek, 15 czerwca 2017

Ciasto truskawkowe bez pieczenia, pianka truskawkowa





Potrójnie truskawkowe ciasto bez pieczenia. Szybkie w przygotowaniu i świetnie smakuje. Idealne również w wersji malinowej.


Składniki:

600g truskawek + truskawki na górę
600ml śmietany kremówki 30% - 36%
2-3 łyżki cukru pudru
3 galaretki truskawkowe
5 łyżeczek żelatyny

Dodatkowo: biszkopty podłużne lub okrągłe wg uznania. U mnie biszkopciki jaśki z przełożeniem owocowym. Można również wyłożyć piankę na upieczonym wcześniej biszkopcie lub zupełnie pominąć spód i przygotować ciasto na nieco mniejszej blaszce lub tortownicy.

Przygotowanie:

Biszkopty ułożyć na blaszce, będzie to spod naszego ciasta.
Truskawki zmiksować.
Jedną galaretkę + żelatynę rozpuścić w pół szklanki gorącej wody.
Śmietanę kremówkę ubić z cukrem na sztywno. Przygotowaną galaretkę dodać do zmiksowanych truskawek, wymieszać. Lekko wystudzone dodać do ubitej śmietany. Wszystko razem dokładnie wymieszać i wyłożyć na wcześniej przygotowaną blachę. Schłodzić. W między czasie przygotować 2 galaretki w pomniejszonej ilości wody (2 galaretki / 800ml gorącej wody) i zalać stężone już ciasto. Wymiary blaszki 25cmx35cm