sobota, 14 listopada 2020

Kawiorek/Kawiarka/Baton - pieczywo pszenne

 Mąka Basia znów ruszyła z konkursem więc długo się nie zastanawiając wzięłam w nim udział. Jest to konkurs wieloetapowy za każdym razem przygotowywany jest inny wypiek. Jestem bardzo ciekawa co będzie kolejnym tematem konkursu… a dzisiaj przedstawiam Wam przepis na kawiorek/kawiarkę/baton w różnych rejonach Polski nazywa się inaczej :) Pyszne mięciutkie i sprężyste wnętrze oraz chrupiąca skórka na zewnątrz oraz zapach domowego pieczywa bezcenny…

 Składniki:

1kg mąka Basia Uniwersalna typ 480

220 ml wody

400 ml letniego mleka

40 g świeżych drożdży

 2 łyżeczki cukru

 2 łyżeczki soli

 Przygotowanie:

Zaczyn:

Do miseczki dodać pokruszone drożdże, 2 łyżeczki mąki, cukier i letnie mleko. Wszystko wymieszać do momentu rozpuszczenia się drożdży i zostawić na 30 minut.

 Ciasto właściwe na kawiorki: do dużej miski dodaj- mąkę, wodę, sól oraz zaczyn. Składniki najpierw wymieszać łyżką, a następnie wyłożyć wszystko na blat i wyrobić ciasto. Ciasto umieścić w misce, przykryć ręcznikiem i zostawić na 30 minut w ciepłym miejscu.

Po tym czasie ciasto ponownie wyłożyć na blat oprószony mąką i odgazować je, czyli przerobić je kilka razy. Teraz ciasto podzielić na 2 części i uformować  2 kawiorki o długości +/- odpowiadającej długości blaszki z wyposażenia piekarnika. W tym momencie kawiorki będą miały średnicę ok. 7 cm. Kawiorki ułożyć na papierze do pieczenia ( zachowując sporą odległość)

Przykryć ręcznikiem i odstawić do ponownego wyrośnięcia na ok. 30 minut.

Włączyć piekarnik na temperaturę 220 stopni (bez termo obiegu). W środku zostawić 1 blaszkę z wyposażenia piekarnika.

Przy pomocy żyletki lub ostrego noża ponacinać kawiorki. Wyjąć gorącą blaszkę z piekarnika i przełożyć na nią kawiorki wraz z papierem do pieczenia na którym wyrastały. Przy pomocy atomizera lub pędzla spryskać/ posmarować kawiorki wodą. Włożyć  blaszkę wraz z kawiorkami do nagrzanego piekarnika.

Pieczenie:

10 minut- 220 stopni, bez termo obiegu, środkowa półka. Następnie zredukować temperaturę do 180 stopni i kontynuować pieczenie przez 25 minut. W międzyczasie można kawiorki w piekarniku spryskać wodą w ten sposób uzyskamy rumianą i chrupiącą skórkę.
Upieczone kawiorki wystudzić na kratce.

 

 

 Źródło: blog Tapenda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz