piątek, 11 sierpnia 2017

Kiełbasa słoikowa




Bardzo lubimy swojskie wędliny. Kiedy przygotowywałam tradycyjną kiełbasę białą czy swojską w jelitach, do parzenia wkładałam też część mięsa do słoików. 
Mieliśmy przy okazji pyszną wędlinę do kanapek. Tym razem zrobiłam kiełbasę do słoików nieco bardziej aromatyczną. Z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego. 
Wyszła naprawdę smaczna :)


Składniki:

Na 1kg mięsa łopatki wieprzowej( można dodać nieco boczku lub podgardla jeśli lubicie bardziej tłustą wędlinę)
2g majeranku
3g mielonego pieprzu czarnego
1 listek laurowy i 1 kulka ziela angielskiego na dno słoiczka
16g soli peklowej wtedy mięso jest bardziej różowe ale obecnie ze względów zdrowotnych używam zwykłej soli kuchennej
1 ząbek miażdżonego czosnku
1/3 łyżeczki cukru pudru
100ml zimnej wody

Przygotowanie:

Mięso pokroić i zmielić na sitku o dużych oczkach( nr.3) Jeśli będzie dodawany jeszcze boczek lub podgardle wtedy bardziej tłuste kawałki zmielić na sitku o drobnych oczkach(nr.1). Mam taką zasadę, że najbardziej tłuste kawałki mielę na najmniejszym sitku, chudsze na średnim a zupełnie chude mięso na dużych oczkach sitka lub tak zwanym szarpaku. Wtedy w przekroju kiełbasy widoczne są większe kawałki mięska. Można również część mięsa pokroić nożem na niewielką kostkę.
Czosnek można zmielić razem z mięsem na najmniejszym sitku lub osobno zmiażdżyć w prasce do czosnku.
Przygotowane mięso dokładnie wyrabiać razem z przyprawami oraz solą i cukrem dodając wodę do uzyskania kleistości mięsa. Wtedy mam pewność, że kiełbasa będzie zwarta i ładnie będzie się kroić
Wyrobione mięso zostawiam na około 30 minut w chłodnym miejscu aby przeszło smakami.
Przygotowane mięso ciasno ułożyć w słoikach, zostawiając od góry margines. Zakręcić słoiczki i gotować 60 minut. Do dłuższego przechowywania kiełbasy zalecałabym tyndalizację, czyli wielokrotną pasteryzację. Pisałam o niej wcześniej. Wtedy możemy przechowywać słoiczki po za lodówką w chłodniejszym miejscu nawet przez kilka-kilkanaście miesięcy.





7 komentarzy:

  1. Taka kiełbaska zapasteryzowana na raz przez godzinę przez jaki czas może stać w lodówce?

    OdpowiedzUsuń
  2. ZapeklowanA peklo spokojnie postoju, wędliny mi leżą w próżni po 3 miesiące ��

    OdpowiedzUsuń
  3. Co Pani rozumie przez pojęcie zawekować? Wiadomo, że mięso potrzebuje obróbki cieplnej, by nie było surowe. Proszę o więcej informacji i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście źle się wyraziłam. Oczywiście już poprawione. Pozdrawiam

      Usuń
  4. Już niedługo będzie okazja do robienia w kuchni takich rarytasów. Trochę mało mam czasu i pewnie część produktów wędliniarskich zamówię od producenta Karol-Zakłady Mięsne. Oferują niesamowicie smaczne i aromatyczne wyroby. Zupełnie jak swojskie domowe.

    OdpowiedzUsuń